GÜVENLİ PAYLAŞIM FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GÜVENLİ PAYLAŞIM FORUM

GÜVENLİ PAYLAŞIM FORUMHoşgeldin,
son ziyaretiniz: Gerçekleşmiştir
Mesaj Sayınız: 0

AnasayfaAnasayfa  PORTALPORTAL  DONATE  Latest imagesLatest images  BUGÜNKİ MESAJLAR  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
En iyi yollayıcılar
sadık özdoğan (872)
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI I_vote_lcapDUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI I_voting_barDUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI Vote_rcap 
oğuzhan (838)
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI I_vote_lcapDUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI I_voting_barDUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI Vote_rcap 
Admin (368)
burak (213)
cengizci-06 (174)
bilge (47)
osman (44)
Berk Lakot (31)
dj_akin_61 (29)
arif (26)
En son konular
» ORHAN ESEN 11 ALBÜM
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyCuma Nis. 26, 2013 2:34 pm tarafından delibatak

» FERDİ GÜRSES SENİDE Mİ KAYIP ETTİM - YALANCI
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyC.tesi Mart 02, 2013 12:58 pm tarafından malic

» netokur ve gvz katılımsız
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptySalı Ara. 04, 2012 10:37 pm tarafından cascadeferhat

» talks - 4 full indir
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptySalı Ağus. 07, 2012 5:09 pm tarafından roseela

» jaws 12 64 bit ingilizce indir
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptySalı Mayıs 15, 2012 8:25 pm tarafından volkansa1981

»  Dikte Genel Profesyonel indir
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyPtsi Mart 28, 2011 3:49 pm tarafından mcprotez

» Top speed için yeni araba"
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyPaz Mart 27, 2011 12:45 am tarafından burak

» Shooting range
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyÇarş. Mart 23, 2011 6:50 pm tarafından burak

» e-speak yeni versiyon
DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyPaz Mart 20, 2011 7:58 pm tarafından burak

DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI

YazarMesaj
sadık özdoğan
Moderatör
Moderatör

YER : ANKARA
Rep Gücü : 22
Tecrübe Puan'ı : 2546
Doğum tarihi : 10/04/91
RUH HALİ : SAKİN
Hangi Takımlı : galata saray
İş/Hobiler : bilgisayarla ilgilenmek, şiir yazmak.
Erkek Lakap : efsane
Hakkımda : ben sadık özdoğan: lise 3 öğrencisiyim 18 yaşındayım.

DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI Empty
MesajKonu: DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI   DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI EmptyC.tesi Şub. 20, 2010 2:00 pm

Mülteci olarak Xelfetî’den Almanya’ya gelip işveren olan Salih Dumrul’un yaşamı romanlaştı. Yazar Claudia Schmitt, Almanya’nın Bensheim kentinde yaşayan Kürt işveren Salih Dumrul’un hayat hikayesini kitaplaştırdı. ‘Zurück am Euphrat Blieb Mein Herz’ (Kalbim Fırat Nehrinde Kaldı) adlı Almanca kitapta, Salih Dumrul’un çocukluğunu geçirdiği Riha’nın (Urfa) Xelfetî (Halfeti) ilçesinde yaşadığı yoksulluk, okula giderken yaşadığı zorluklar kaleme alınmış. Yaşam öyküsünün kitaplaştırılması üzerine konuşan Salih Dumrul, “Bir nebze de olsa, çocuklarıma geçmişe uzun bir yolculuk yaparak hangi hayat şartlarında yaşadığımı anlatmak istedim. Geçmişim acılar ve yoksullukla geçti ve çocuklarım ve hatta torunlarımın da bunu bilmesi en azında geçmişleri unutmayacaklarını bilmelerini istedim” dedi. Çeşitli nedenlerle mülteci olarak Almanya’ya geldiğini söyleyen Dumrul, kurduğu bir kaç şirketle 120 kişiye iş imkanı sağlamış durumda.

Yoksulluktan işverenliğe...

Halfeti’de yaşadığı yoksulluğu hiç bir zaman unutamayacağını açıklamasında bulunan Dumrul, “Almanya’ya ilk gelirken çok zor şartlarda çalıştım. Hayvan bakıcılığı benzeri işler yaptım. Yaptığım işten dolayı hiç utanmadım ve bugün çok şükür durumum çok iyi. 120 kişi yanımda çalışarak evlerine ekmek götürüyor. Bu da beni mutlu ediyor” dedi.

Birçok alanda iş yaptığını ifade eden Dumrul, “Ticaretin diline, dinine ve rengine bakmam, yoksulluktan bu duruma gelmişsem, yanımda çalışan işçilerin sayesindedir. İşçilerin emeğini her zaman saygı duydum ve onların hakkı neyse vermek zorundayım ki ben de kazanayım. Eğer Kürt illerinde ortamın musait olursa yatırım yapmaktan kaçınmam. Burdan kazandığım paralarla neden Kürt illerinde yatırım yapmayayım ki’’ diye konuştu.

İş ve edebiyatı birlikte götürüyor

İş alanından yanı sıra edebiyatla da uğraşan Dumrul, Almanya’nın Frankfurt kentinde yapılan Frankfurt kitap fuarına hayat hikayesini konu alan kitapla katıldığını ve Almanlar yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Dumrul devamla şunları söyledi: “Frankfurt Kitap Fuarı’nda özellikle Almanlar kitabıma çok ilgi gösterdiler. Tabii ki Türkiye’den fuara katılan bir çok yayınevi de vardı. Bana bir kaç yayınevi kitabın telif hakkı almaları için teklif verdiler. Bunu daha değerlendirme aşamasındayız. Şu anda kitabın birinci baskısı tükenmiş durumda. Önümüzdeki ayda ikinci baskıyı çıkaracağız” dedi. Dumrul, hem edebiyatla ilgilenmek, hem de iş alanında çalışmak zor olduğunu belirterek, ikinci bir kitap çalışmasının da yolda olduğunu söylüyor.

‘Fırat benim yaşam kaynağım’

Fırat nehri kendisinin yaşam kaynağı olduğunu ifade eden Dumrul, Urfa’ya her gittiğinde Fırat Nehri kenarına gittiğini belirterek, “Çocukluğum Fırat Nehri keneranda geçti. Onsuz olamıyordum. Fakat Türk devleti Fırat’ın akışını kesti. Barajlar yaptı birçok köyü sular altında bıraktı. Artık Fırat Nehri özgürce akmıyor. Urfa’ya her gittiğimde mutlaka Fırat’ın kenarına giderim. Saatlerce bekler onu izlerim, çocukluğumu, geçmişimi hatırlarım. Bazen avazım çıktığı kadar bağırmak isterim; “Fırat, işte ben burdayım. Seni unutmadım ve özgürce akışını unutmadım. Bunun için kalbimi ve yüreğimi Fırat Nehri kenarında bıraktım. Fırat benim yaşam kaynağım”. Yazar Claudia Schmitt tarafından Almanca olarak kaleme alınan Salih Dumrul’un yaşam öyküsü, 195 sayfa olarak Fischer Rita G. Verlag tarafından yayınlandı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Bensheim kentinde bulunan Bücher H.L Schlapp’ta verilen bir resepsiyonla kitabın tanıtımı yapıldı. Resepsiyona, birçok işverenin yanı sıra Bensheim İlçesi Başkanı Matthias Wilkes, Belediye Başkanı Oliver Hoeppner ve çok sayıda Alman davetli katıldı. Wilkes burada yaptığı konuşmada, kitabın Alman edebiyatına ayrı bir katkı sunduğunu söyleyerek, Dumrul’un, iş alanının yanı sıra edebiyata da önem vermesi Almanya’da yaşayan göçmenler açısından örnek teşkil ettiğini ve kendisine teşekkür ettiğini ifade etmişti.
http://www.guvenlipaylasim.eniyiforum.org

DUMRUL'UN YAŞAMI ROMANLAŞTI
1 sayfadaki 1 sayfası